Začíname s výstavbou! Rakyta získala stavebné povolenie.

Architekt: Výnimočnosť projektu Rakyta spočíva aj v jeho lokalite

Architekt: Výnimočnosť projektu Rakyta spočíva aj v jeho lokalite

01. februára 2024

O tom, aký prístup zvolil ateliér Sadovsky & architects, o výnimočnosti projektu Rakyta, ale aj o použitých udržateľných riešeniach sme sa rozprávali s Mgr. art. Mariánom Stanislavom, hlavným architektom projektu Rakyta.

Ako vznikla spolupráca medzi developerom Lucron a ateliérom Sadovsky & architects?

Naša spolupráca s Lucron začala dávnejšie – a to na projekte Nesto v bratislavskej Petržalke. V prípade projektu Rakyta sme začali spolupracovať približne pred piatimi rokmi.

Aký prístup ste k nemu zvolili?

Pôvodne sa tento projekt mal volať Neudorf, pretože to bol pôvodný názov Devínskej Novej Vsi. Vraciam sa k tomu preto, lebo sme sa snažili vybudovať malú dedinku, ktorá by fungovala na tradičných princípoch. Projekt sme vtedy navrhli ako takmer samostatný funkčný celok, ktorý by ponúkal oveľa viac ako bývanie.

Aké požiadavky mal developer a do akej miery sa vám ich podarilo zohľadniť?

Cieľom developera bolo vytvoriť kvalitné bývanie. Myslím si, že sa nám to podarilo do veľkej miery reflektovať v zalomených, otvorených a zelených dvoroch, ktoré sme tu vytvorili; ale aj v individuálnejších, menších objektoch.

Čím je podľa vás projekt Rakyta výnimočný?

Podľa mňa je výnimočný vďaka svojej lokalite. Nachádza sa v mimoriadne príjemnom prostredí pod Devínskou Kobylou, na jemne zvlnenom území s vodným prvkom v podobe Rakyty. Verím, že v budúcnosti bude výnimočný vďaka svojej mierke a rôznorodosti.

Priniesol tento projekt so sebou nejaké zásadné výzvy?

Asi najväčšou výzvou bola integrácia požiadaviek klienta do daného prostredia s účelom vytvoriť pridanú hodnotu.

Je nejaké riešenie, na ktoré ste vy ako architekt osobne hrdý?

Viacero riešení som už spomenul, ale osobne ide o také malé radosti. V projekte sme totiž išli do hĺbky a veľkú pozornosť sme venovali napríklad spoločným priestorom – ako sú schody, chodby, garáže, ale aj exteriérové riešenia; napríklad ihriská alebo dvory.

Už pri pohľade na vizualizácie zaujme veľké množstvo zelene, s ktorou sa ráta po dokončení výstavby. Sú súčasťou projektu aj špeciálne udržateľné riešenia?

Ide o udržateľné riešenia, ktoré už vnímame ako štandardné vo väčšine našich projektov – ako napríklad prispôsobenie vhodných druhov zelene a výsadby, či rôzne opatrenia určené na zadržiavanie vody.

Čo je ale v tomto prípade špeciálne, je ich forma. Napríklad pri téme zadržiavania dažďovej vody sme pracovali s terénom a vytvorili sme dažďové záhrady, ktoré prechádzajú vnútrom jednotlivých „dvorov”. Taktiež sme vytvorili jeden väčší polder s vlastným charakterom a prírodným detským ihriskom.

Pozrime sa na ekologické bývanie. Aké riešenia čakajú na jednotlivých obyvateľov objektu?

Súčasťou striech domov sú napríklad fotovoltické panely, ktoré produkujú vlastnú zelenú obnoviteľnú energiu, ktorou sa bude napájať ekologický ohrev teplej úžitkovej vody.Strechy domov sú zelené, čo zlepšuje vnútornú klímu a zabraňuje prehrievaniu objektov.

A čo okolie objektu? Čo tam čaká na jeho obyvateľov?

V blízkosti Rakyty sa nachádza viacero zaujímavých lokalít, či už ide o samotné okolie s vysokými stromami, ktoré je vhodné na prechádzky alebo venčenie psov. Tiež ide o napojenie na cyklotrasy a prostredníctvom neďalekého Cyklomostu slobody sa možno dostať do blízkeho Rakúska. A na svoje si prídu aj ľudia, ktorí majú tiež radi trailový beh – v tesnej blízkosti sa nachádza séria chodníkov, vedúcich na Devínsku Kobylu.

Chcete byť informovaní o novinkách z Rakyty?

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Sledujte príbeh Rakyty

Staňte sa
súčasťou Rakyty

Ako sa s vami môžeme skontaktovať?
Potrebné vyplniť aspoň jeden kontaktný údaj
Zvoľte počet izieb
Odoslaním tohto formulára dávate súhlas so spracovaním vašich osobných údajov pre potreby spoločnosti. Tieto údaje nebudú poskytnuté žiadnym tretím osobám.