Začíname s výstavbou! Rakyta získala stavebné povolenie.

Rakyta má dobrú energiu. Zistíte to, hneď ako sa tam ocitnete

Rakyta má dobrú energiu. Zistíte to, hneď ako sa tam ocitnete

19. novembra 2024

„Aby obyvatelia Devínskej Novej Vsi nemali pocit, že im berieme priestor na život, je dôležité postaviť aj potrebnú občiansku vybavenosť“, hovorí Dušan Štefanides, projektový manažér projektu Rakyta. 

Čo si má bežný človek predstaviť pod prácou projektového manažéra developerského projektu? 

Práce všetkého druhu na pridelenom projekte alebo často viacerých projektoch súčasne. Hlavne je to o zadávaní práce rôznym subdodávateľom, jej priebežnej kontrole a rozhodovaní pri rôznych alternatívach. Následne príprava podkladov pre ostatných kolegov z tímu, prípadne pre development manažéra a predstavenstvo. 

Ako vyzerá váš bežný pracovný deň? 

Ráno sa snažím začať niečím produktívnym, čo potrebujem rýchlo vyriešiť, kým mám ešte oddýchnutú hlavu. Až následne prekontrolujem maily a vyriešim tie urgentné, prípadne prerozdelím tie, ktoré sa týkajú aj niekoho iného. Cez deň veľa stretnutí a telefonátov, ale na obed s kolegami si nájdem čas vždy.

Čo všetko máte na svojej práci radi a čo by ste naopak prenechali niekomu inému? 

Mám rád tú rozmanitosť rôznych problémov a úloh a hľadanie najlepších riešení. Veľký boj sú pre mňa naopak zápisy zo stretnutí.  

Kam sa počas vašej kariéry posunulo projektovanie a manažment výstavby veľkých projektov – v portfóliu ich máte množstvo.  

Veľký posun v poslednom čase zaznamenáva celkovo stavebníctvo, vrátane projektovania a manažmentu. Mnoho procesov sa digitalizuje, tvoria sa 3D modely BIM (Building Information Model), čo je v ideálnom prípade také digitálne „dvojča“ budovy – skvelá pomôcka na udržanie informovanosti všetkých účastníkov procesu tvorby projektu. Pri menších objektoch je už bežné, že sa podľa týchto dát tlačia aj reálne modely na 3D tlačiarni. 

Na ktorý zo „svojich“ projektov ste špeciálne hrdý a ktorý hodnotíte ako najťažší a prečo? 

Hrdý som na všetky, pretože každý z nich vyžadoval veľa energie, a prechádzať okolo nich, prípadne ich navštíviť a vidieť, ako dobre fungujú, je veľmi príjemný pocit. Vždy sú tam, samozrejme, aj nejaké drobnosti, ktoré by mohli byť o niečo lepšie, ale tak je to pri všetkých „stavbároch“. V obchodných centrách sa všetci pozerajú do výkladov, len my na strop, steny či podlahu. 

Ale ak by som mal nejaký vybrať okrem Rakyty, tak sú to všetky nemocnice, na ktorých som mohol spolupracovať. 

„V obchodných centrách sa všetci pozerajú do výkladov, len my stavbári na strop, steny či podlahu.“ 

Prejdime k RAKYTE – v čom je pre vás špecifická? 

V prvom rade možností spolupracovať na projekte na takomto komplexnom a veľkom území nemá človek počas svojej profesijnej kariéry veľa. Rakyta je špecifická v tom, že až keď človek príde na miesto, zistí, aká je to príjemná lokalita. Má to tam naozaj dobrú energiu. Zatiaľ sa mi to stalo so všetkými ľuďmi, ktorí sa tam boli pozrieť. Na konci obhliadky všetci povedali, že nečakali, že tam je tak pekne. 

„Nečakali sme, že je tu tak pekne – povedali mi všetci na konci obhliadky.“

Aké boli hlavné výzvy pri plánovaní a získavaní potrebných povolení? 

V Rakyte sa stretávame s výzvami každý deň, ale v prvej etape to bolo vyriešenie a povolenie napojení v podstate celej lokality na vodu, kanalizáciu, elektrinu, optiku či cesty. 

Do akej miery detailu ste počas dohliadania na stavbu schopný ísť? 

Na stavbe postupne riešime všetko do úplne najmenšieho detailu, pretože práve tie následne tvoria celok a sú pre našich klientov najdôležitejšie. Od výberu materiálov cez technické doriešenie detailov s dodávateľmi až po výber lavičiek, stromov, kríkov, preliezok pre deti. 

Čo považujete pri riadení takého veľkého projektu za najnáročnejšie? 

Určite je to koordinácia takého veľkého tímu ľudí a schopnosť premyslieť a správne odhadnúť veľkosti, množstvo a typy bytov tak, aby sme pokryli preferencie kupujúcich o niekoľko rokov neskôr, keď sa budú predávať. 

Akým spôsobom zabezpečujete dodržanie termínov a kvalitu projektu? 

Najdôležitejšia je otvorená komunikácia v celom tíme. Následne je to dôkladná a pravidelná kontrola, či už projektov, alebo samotnej výstavby. 

„Dôležité je dobre premyslieť a správne odhadnúť veľkosti, množstvo a typy bytov tak, aby sme pokryli preferencie kupujúcich.“

Ktoré faktory najviac ovplyvňujú rozpočet projektu? 

Významné sú určite dĺžky povoľovacích procesov a potom aj rôzne zmeny legislatívy, ktoré sprísňujú požiadavky na tepelnú techniku, požiarne zabezpečenie stavby a podobne. Samozrejme, otázne sú v dlhodobom horizonte aj ceny materiálov, ktoré sa menia podľa toho, ako napríklad Čína nakupuje oceľ, a rôzne iné makro ukazovatele. 

Čo je dôležité spraviť pre to, aby bola Rakyta „prijatá“ Devínskou Novou Vsou? 

Určite je dôležité postaviť v Rakyte aj potrebnú občiansku vybavenosť, aby obyvatelia Devínskej Novej Vsi nemali pocit, že im Rakyta berie ich priestor na život. Toto sa budeme snažiť vytvoriť v ďalších etapách projektu, keď bude postupne pribúdať a vznikať aj potrebná občianska vybavenosť vo forme škôlok, obchodov a obchodíkov, školy či reštaurácií. 

Aký dopad bude mať podľa vás projekt na miestnu komunitu? 

Projekt Rakyta je od „starej“ Devínskej oddelený železničnou traťou, preto je tak trochu predurčený na to, aby fungoval samostatnejšie. Verím však tomu, že budúci obyvatelia Rakyty si nájdu cestu aj do pôvodnej mestskej časti na rôzne akcie, ktoré sa tam konajú, na futbal či „na pivo“ a prinesú čerstvú krv do miestnej komunity. 

Viete si predstaviť, že by ste v Rakyte bývali vy sami? 

Ja som viac typ do rodinného domu, už som niekoľkokrát skúšal bývať v byte, no usadil som sa v dome na opačnej strane Bratislavského kraja. Ale, samozrejme, už som sa nad tým zamýšľal a zatiaľ z tých domov, ktoré pripravujeme, som si našiel v každom byt, ktorý by som si vedel predstaviť, že by mi vyhovoval. Tie výhľady na Kobylu sú super aj blízkosť cyklotrás a veľa možností na vybehnutie do prírody ma popravde lákajú. 

Vieme o vás, že ste hobby bežec. Aká je vaša obľúbená trasa a kam by ste si išli zabehať v okolí Rakyty? 

Veľmi rád chodím behávať do Karpát, tam je tých trás neúrekom. Ak by som mal vybrať jednu, tak je to okruh na Kačín z Partizánskej lúky. A v okolí Rakyty by som určite šiel na Devínsku Kobylu, pokiaľ by som mal chuť na trail. Pokiaľ by to mala byť cesta, tak buď trasa popri Morave do Devína a naspäť, alebo na Schloss Hof. 

Kto je Dušan Štefanides? 
Projektový manažér projektu Rakyta absolvoval Stavebnú fakultu TU v Košiciach v odbore. Konštrukcie pozemných stavieb. Pätnásť rokov pôsobil v medzinárodnej architektonicko-projekčnej a poradenskej spoločnosti OBERMEYER HELIKA, z toho tri roky v Prahe ako projektant a dvanásť rokov ako jej riaditeľ pre Slovensko. Počas kariéry bol pri viacerých zaujímavých developerských projektoch v Čechách aj na Slovensku, ako napríklad pražské obchodné centrum Chodov, O2 Arena, Fakultná nemocnica Motol, obchodné centrum BORY MALL, bytové komplexy Jégého alej a Slnečnice, NÚSCH v Bratislave či obchodné centrum EPERIA v Prešove a obytný komplex Arboria v Trnave. Vo voľnom čase rád lyžuje a v kondícii sa udržuje behom.

Chcete byť informovaní o novinkách z Rakyty?

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Sledujte príbeh Rakyty

Staňte sa
súčasťou Rakyty

Ako sa s vami môžeme skontaktovať?
Potrebné vyplniť aspoň jeden kontaktný údaj
Zvoľte počet izieb
Odoslaním tohto formulára dávate súhlas so spracovaním vašich osobných údajov pre potreby spoločnosti. Tieto údaje nebudú poskytnuté žiadnym tretím osobám.