Využite exkluzívnu ponuku zvýhodnených cien bytov a dotovanej splátky hypotéky na 1,47 %.

Žiadne inflačné doložky, po podpise zmluvy je cena za byt v Rakyte konečná

Žiadne inflačné doložky, po podpise zmluvy je cena za byt v Rakyte konečná

01. marca 2023

V diskusiách o cenách nových bytov na Slovensku teraz rezonuje jeden nový pojem – inflačné doložky. Ide o dôsledok bezprecedentnej situácie na realitnom trhu, ktorý zasiahlo zdražovanie energií a stavebných materiálov. V spoločnosti  Lucron sme presvedčení, že developer by riziko svojho podnikania nemal prenášať na klientov. Preto inflačné doložky neuplatňujeme a budeme sa snažiť tento stav udržať aj naďalej. Za správnu cestu totiž považujeme strategické plánovanie výstavby a predaja.    

Rast nákladov, ktorých vývoj sa najmä pri dlhodobých projektoch ťažko odhaduje, sa nutne premieta aj do cien bytov, a developeri na túto situáciu reagujú rôznym spôsobom. Inflačná doložka v zmluve znamená, že developer vám môže po uzatvorení budúcej kúpnej zmluvy jednostranne navýšiť cenu bytu, ktorý si kupujete. Môže tak spraviť z dôvodu inflácie alebo zdraženia vstupných nákladov.

„Klient sa tak dostáva do nepríjemnej situácie, pretože hypotéka, ktorú mu schválila banka, už nemusí stačiť na kúpu nehnuteľnosti. Klienti, ktorí nemajú dostatok vlastných zdrojov alebo im banka odmietne navýšiť hypotéku, tak môžu byť donútení odstúpiť od zmluvy a hľadať si nové bývanie,“ vysvetľuje Martina Slamková, manažérka klientskeho financovania spoločnosti Lucron.

Aj preto je dôležité kupovať nehnuteľnosť od overeného a skúseného developera, ktorý neprenáša riziko podnikania na svojich klientov a tí tak majú istotu, že po podpise zmluvy je cena za byt konečná a nebude sa meniť.

V spoločnosti Lucron sa snažíme vysporiadať s nárastom cien nákladov a materiálov postupným fázovaním predaja bytov. Do predaja ich nedávame všetky, ale vo fázach, pričom  v každej etape ponúkneme na trh iba určitý počet bytov, pri ktorom vieme zohľadniť ďalší rast nákladov aj v samotných cenách bytov. To znamená, že ak napríklad cena niektorého materiálu či suroviny v danom období neprimerane stúpne, vieme to adekvátne zohľadniť v cene bytov, ktoré sme ešte nepredali.

Vďaka strategickému plánovaniu výstavby a dlhoročným skúsenostiam spoločnosti Lucron, naši klienti inflačné doložky v zmluvách nemajú, čo je v súčasnosti veľkou výhodou. „Znamená to, že klienti nadobudnú svoje byty za jasne stanovenú cenu bez toho, aby sa navyšovala v priebehu výstavby o infláciu,“ hovorí Martina Slamková.

Chcete byť informovaní o novinkách z Rakyty?

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Sledujte príbeh Rakyty

Staňte sa
súčasťou Rakyty

Ako sa s vami môžeme skontaktovať?
Potrebné vyplniť aspoň jeden kontaktný údaj
Zvoľte počet izieb
Odoslaním tohto formulára dávate súhlas so spracovaním vašich osobných údajov pre potreby spoločnosti. Tieto údaje nebudú poskytnuté žiadnym tretím osobám.