Začíname s výstavbou! Rakyta získala stavebné povolenie.

Spúšťame výstavbu a predstavujeme budúcu podobu projektu

Spúšťame výstavbu a predstavujeme budúcu podobu projektu

03. júna 2024

S nadšením oznamujeme, že spoločnosť Lucron získala stavebné povolenie na náš nový projekt rodinného bývania Rakyta v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves. Výstavba prvého zo šiestich bytových domov, označeného ako A1, sa začne už tento mesiac. Prvá etapa projektu Rakyta zahŕňa šesť malopodlažných bytových domov, ktoré ponúknu celkovo 322 bytových jednotiek na pozemku s rozlohou 28 000 m². Táto nová lokalita sa vyznačuje výbornou dopravnou dostupnosťou a kvalitnou občianskou vybavenosťou v okolí.

„Projekt Rakyta ponúkne komunitné bývanie rodinného charakteru v 1- až 4-izbových bytoch, obklopených množstvom zelene a kvalitnými verejnými priestormi. Byty ponúkajú premyslené dispozičné riešenia a vysoký štandard bývania, aby sa obyvatelia cítili skutočne doma.  Vo vonkajších priestoroch počítame hneď od úvodu so vzrastlou zeleňou. Významný dôraz kladieme na životné prostredie a pripravili sme početné zelené riešenia,“ uviedol Matej Privrel, manažér projektu zo spoločnosti Lucron.

Urbanizmus projektu Rakyta: Blízkosť prírody a jedinečná identita

Masterplan projektu Rakyta navrhli architekti a urbanisti z renomovaného španielskeho štúdia Arenas Basabe Palacios, v spolupráci s bratislavskou architektonickou kanceláriou MoroczTacovsky, rakúskymi krajinnými architektami Yewo a ďalšími poprednými slovenskými inžiniermi. Ich návrh uspel v medzinárodnej súťaži medzi tímami z deviatich európskych krajín. Architekti kládli dôraz na jedinečnú polohu a blízkosť prírody, čím sa snažili vytvoriť štvrť s jasnou a zreteľnou identitou definovanou prírodnými prvkami, priestorom a atmosférou.

„Plánované územie má však značný rozsah, čo nás priviedlo k myšlienke odlíšiť v rámci neho šesť špecifických častí tak, aby každá z nich získala svoju vlastnú, jedinečnú identitu. Každá z týchto „mikroštvrtí“ bude definovaná najmä odlišnou charakteristikou krajiny, ktorá zachováva už existujúce prírodné prvky a začleňuje ich do novej mestskej štruktúry, vysvetľuje Luis Palacios Labrador z Arenas Basabe Palacios.

Centrum budúcej štvrte Rakyta bude ľahko dostupné pešo alebo autobusom a bude tvoriť dve prepojené námestia s obchodmi, supermarketom, kaviarňami, školou a športovými priestormi. „Náš návrh predpokladá vznik zelenej, rozmanitej a živej štvrte, ktorá by sa pre mnohých ľudí mohla stať ideálnym domovom,“ dodali architekti.

Prvá etapa Rakyty v číslach

Vysoký štandard a ekologické riešenia

Projekt Rakyta je navrhnutý s množstvom ekologických riešení. Bytové domy budú mať zelené strechy kombinované s fotovoltickými panelmi na ohrev teplej vody. Rakyta bude disponovať nadštandardným množstvom zelene. V rámci prvej etapy bude vysadených 238 vzrastlých stromov s obvodom cca 30 cm a zeleň bude pokrývať celkovo až 9 223 m2. Na vonkajších priestranstvách bude zároveň inštalovaných viacero systémov na zachytávanie dažďovej vody v území.

Všetky byty budú mať v štandarde elektrické podlahové vykurovanie s možnosťou regulácie teploty v každej miestnosti, plastové okná s trojsklom a prípravu na vonkajšie tienenie. V štandarde sú aj dizajnové kúpeľne a interiér s využitím kvalitných a trvanlivých povrchových materiálov a k bytom sú naprojektované priestranné terasy a balkóny.

Výborné dopravné napojenie

Lokalita v Devínskej Novej Vsi umožní obyvateľom využívať bohaté možnosti na relax a trávenie voľného času v prírode. Mestská štvrť je prepojená turistickými chodníkmi a cyklotrasami vedúcimi na Devínsku Kobylu, Sandberg, popri rieke Morava až po Devín a do Rakúska cez Cyklomost Slobody. V prvej etape Rakyty bude postavená časť cyklotrasy, ktorá sa napojí na ďalšie plánované trasy v rámci projektu.

Fakty a čísla o prvej etape projektu Rakyta:

  • Počet bytových domov: 6
  • Počet bytov: 322 (1- až 4-izbové)
  • Počet parkovacích miest: 446
  • Architekti 1. etapy projektu: Sadovsky & Architects, Slovensko
  • Architekti masterplanu celého projektu: Arenas Basabe Palacios, Španielsko
  • Generálny zhotoviteľ: L-Construction s.r.o.
  • Financujúca banka: VÚB

Projekt Rakyta vzniká v partnerskej spolupráci so skupinou Across, ktorá je v roli finančného investora.

Chcete byť informovaní o novinkách z Rakyty?

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Sledujte príbeh Rakyty

Staňte sa
súčasťou Rakyty

Ako sa s vami môžeme skontaktovať?
Potrebné vyplniť aspoň jeden kontaktný údaj
Zvoľte počet izieb
Odoslaním tohto formulára dávate súhlas so spracovaním vašich osobných údajov pre potreby spoločnosti. Tieto údaje nebudú poskytnuté žiadnym tretím osobám.